Dnes jsem si pro vás připravila článek o vitaminu D, který je v poslední době hodně diskutován a právem – je totiž velice důležitý. V tomto článku si řekneme co přesně je vitamin D, jaké jsou jeho zdroje, proč je pro nás důležitý a kolik bychom ho měli přijímat. Podíváme se i na problematiku toho, zda je potřeba ho suplementovat, nebo nám stačí přírodní zdroje?
Vitamin D představuje skupinu steroidních látek zvaných kalciferoly, které jsou rozpustné v tucích. Nejvýznamějšími formami vitaminu D je ergokalciferol (vitamin D2), který se vyskytuje v rostlinných zdrojích, případně doplňcích stravy a cholekalciferol (vitamin D3), vyskytující se v živočišných potravinách, zjm. v oleji z rybích jater, žloutku a mléku a mléčných výrobcích (např. ementál, gouda, máslo, šlehačka, parmezán, hermelín a další); dále např. v rybách (úhoř, sleď, šproty, losos, sardinky, tuňák, platýz, makrela). V některých zemích se fortifikuje mléko a další potraviny, např. margaríny, džusy, obiloviny (snídaňové cereálie) nebo třeba krmivo zvířat. V ČR ale fortifikace není běžná.
Výše zmíněné zdroje obsahují i prekurzory vitaminu D, tzv. provitaminy – ergosterol a 7-dehydrocholesterol, ze kterých si lidský organismus umí vitamin D syntetizovat vlivem slunečního záření. Syntéza vitaminu D, která probíhá v kůži, ale není zas tak jednoduchá. Závisí na několika faktorech – například jak často trávíme čas na slunci, nebo zda-li jsme hodně oblečení či používáme opalovací krémy…
SYNTÉZA V KŮŽI závisí na několika faktorech:
- expozici slunečnímu záření a délce slunění – obecně je doporučováno minimálně 30minutový pobyt na slunci každý den a neměli bychom být úplně zahaleni oblečením, tzn. alespoň obličej, předloktí vystavit slunci. Pozor – není ale potřeba se pro vyšší syntézu vystavovat slunci příliš, takhle to nefunguje a organismus se při nadměrné expozici záření stopne a vitamin dále nevytváří
- roční období má na syntézu vitaminu také vliv a to kvůli intenzitě slunečního záření, která se s ročními obdobími mění
- zeměpisná šířka – v zimě je potřeba delší expozice slunečnímu záření, aby se syntetizovalo stejné množství vitaminu jako v letním období
- pigmentace kůže – lidé s vyšší pigmentací potřebují delší expozici
- míra ochrany proti slunečnímu záření – opalovací krémy a další prostředky mohou výrazně snížit syntézu vitaminu D
- znečištěné ovzduší, oblačnost
- věk – starší organismus ztrácí schopnost syntetizovat vitamin D, ten se tvoří v menší míře než dříve (cca o 70 %)
FUNKCE
Vitamin D je pro nás důležitý hlavně z hlediska kostního metabolismu, protože stimuluje absorpci vápníku a fosforu ve střevě a podporuje ukládání vápníku do kostí a celkově podporuje formaci a mineralizaci kosti. Vitamin D má ale vliv i třeba na centrální nervovou soustavu a pravděpodobně má jeho nedostatek ve stravě souvislost s hromadou onemocnění, např. nádorovými a autoimunitními onemocněními, hypertenzí, infekcemi, neuropsychiatrickými poruchami, preeklampsií, nebo třeba i chřipkou, kardiovaskulárními chorobami, diabetem a metabolickým syndromem, a v neposlední řadě s křivicí, osteomalacií, fibromyalgií a osteoporózou. Také se zjistilo, že vitamin D snižuje pravděpodobnost kardiovaskulárních příhod u lidí s hypertenzí.
POTŘEBA
V současné době je doporučený denní příjem vyšší než v minulosti, a to 15 mikrogramů pro dospělé a 20 mikrogramů pro seniory (nad 70 let). Vyšší potřebu vitaminu mají především děti, těhotné a kojící ženy, senioři, imobilní lidé, obézní a chronicky nemocní, lidé s osteoporózou, tmavší pleti nebo třeba různé etnické skupiny.
SUPLEMENTACE
Suplementaci vitaminu D bych pro naši populaci určitě doporučila. Celkově totiž máme vitaminu D nedostatek a kór v zimním období bychom si měli na suplementaci myslet. Samozřejmě na prvním místě je snaha o pobyt na čerstvém vzduchu a slunci a zařazení potravin s obsahem vitaminu D do jídelníčku – zejména ryb, vajec a mléka a mléčných výrobků. I to ale může být málo a doplňky stravy s vitaminem D se mohou hodit. U nás existují jak volně prodejné doplňky stravy, tak léčivé přípravky (volně prodejné) nebo i léčivé přípravky na recept od lékaře. Pokud váháte, kterou formu vitaminu (D2 nebo D3) k suplementaci zvolit, na základě delšího biologického poločasu můžete upřednostnit formu D3, ačkoliv zatím není jasné, která z těchto forem je účinnější. Nezapomeňte na podání současně s tukem, aby vstřebatelnost vitaminu byla co nejvyšší.
P.S. Pokud berete některá léčiva, například glukokortikoidy nebo orlistat či cholestyramin, vitamin D s nimi reaguje a snižuje se jeho vstřebávání či aktivace. Tak pozor na to.
Těším se na vás u dalšího článku a doufám, že se vám tento líbil! Na závěr přikládám obrázek s několika potravinovými zdroji vitaminu D pro představu 🙂
Kačí